Słabe „ja” nie stworzy związku

Portal randkowy może się wydawać bezpiecznym miejscem. Znajdujemy się tam za barierą anonimowości. Inne osoby widzimy przez ekran komputera, nie musimy się od razu ujawniać. Randka online też jest prowadzona na dystans.

Jeśli jednak chcemy stworzyć realny związek, dystans ten musi koniecznie zostać mocno skrócony. Na tym etapie pojawia się niestety sporo problemów związanych przede wszystkim z niską samooceną.

Niska samoocena niszczy związki

Pierwszym problemem jest zawsze pierwsze wrażenie. Niska samoocena powoduje, że osoby nią dotknięte nie robią dobrego pierwszego wrażenia. Są wycofane, nastawione defensywnie, zachowują się w sposób nienaturalny, czasami zupełnie pasywny.

Wynika to z ich przekonania, że coś jest z nimi nie tak i ich negatywne cechy są na tyle widoczne, wręcz rzucające się w oczy, że uniemożliwią one rozwój jakiegokolwiek związku. Jest to mechanizm samospełniającej się przepowiedni, ponieważ negatywne nastawienie do własnej osoby jest zaraźliwe.

Jeśli ukrywamy swoje zalety i skupiamy się na wadach, negatywne cechy stają się widoczne, a pozytywne pozostają ukryte, przez co każda osoba wyrabia sobie o nas złe zdanie. Podboje miłosne trzeba niestety zacząć od samego siebie i wypracować własne pozytywne nastawienie.