Zaakceptuj mnie!

Akceptacja jest jedną z najsilniejszych potrzeb każdego człowieka. Funkcjonuje ona na różnych poziomach. Najbardziej wyszukany poziom akceptacji pojawia się w związkach. Czasami jednak mamy problem z jej realizacją.

Problem akceptacji w związku

Związek bez akceptacji jest niemożliwy i portale randkowe bardzo często pomagają dobierać się osobom tak, by akceptacja była w miarę łatwa. Na randki online wybierają się osoby dobrane przez odpowiednie mechanizmy dopasowania partnerskiego.

Te osoby mogą mieć jednak problem z akceptacją, co może przybierać różne formy. Najczęściej jest to dążenie do uzyskania akceptacji poprzez daleko idące odsuwanie swoich potrzeb i akceptowanie narzuconego zdania partnera czy partnerki. Czasami jest to też nadmierne domaganie się wyrazów akceptacji. Obie te formy prowadzą do irytacji, przez co jedno lub oboje partnerów staje się zmęczonych związkiem.

Efektem tego jest zawsze kryzys w związku, który nie zawsze łatwo jest rozwiązać, ponieważ źródłem problemu może być osobiste nastawienie nas samych, a z tym znacznie trudniej sobie poradzić, niż na przykład z kryzysem komunikacyjnym. Tutaj jedna osoba może mieć rację, więc efektem kłótni będzie czyjeś zwycięstwo, co rodzi czasowy żal do partnera, mimo to w końcu konflikt zostaje zażegnany.